Page 128 - A középiskolák összehasonlító elemzése a KIR bázisán
P. 128

A középiskolák összehasonlító elemzése a KIR bázisán
3. A méltányosság indikátorai a PISA-vizsgálatokban
A PISA-felmérések méltányossági koncepciójának alapja az a könnyen belátható kapcsolat, amely az iskolai teljesítmény és a munkaerő-piaci esélyek kö- zött fennáll. A ma oktatása, a holnap gazdasága – ez lehetne e paradigma jelszava, amely gyakorlatilag arra épül, hogy az iskola fő célja, hogy a jövő sikeres munkavállalóit kitermelje. A kompetenciák megléte és a munkaerő-piaci helyzet közötti összefüggéseket nem csak a PISA-felmérések és az egykori 15 évesek életútja utánkövetését tartalmazó kutatások mutatják ki, hanem a napjainkban még nem annyira elterjedt – így Magyarországon sem alkalmazott –, szintén az
OECD által lebonyolított, a felnőttek kompetenciáinak vizsgálatát megcélzó ún. PIAAC-felmérések.11
A PISA definíciója szerint méltányos oktatás az, amely nemre és családi (társadalmi-gazdasági) hát- térre való tekintet nélkül hasonló esélyeket biztosít mindenkinek arra, hogy egyaránt kivegyék részüket az oktatási szolgáltatásokból.
Ugyanakkor a fiúk és a lányok, a bevándorló és az őslakos tanulók, illetve a tehetősebb és szegényebb szülőktől származó, valamint a falusi és városi diákok közötti teljesítménykülönbségek az oktatási rendszer méltányosságára utaló információkat hordoznak:
1. ábra. A matematikai teljesítmény és a méltányosság kapcsolata (PISA, 2012)
11 www.oecd.org/site/piaac/
128 • A középiskolák összehasonlító elemzése a KIR bázisán


































































































   126   127   128   129   130